STATISZTIKA ELEMZÉS A 2025-BEN MEGJELENT CIKKEKBŐL

 

A Nézőpont Intézet 19, igazolhatóan részben külföldi forrásból működő, magyar nyelvű sajtótermék 2025-ben megjelent cikkeit vizsgálta meg és a tartalomelemzés alapján összesen 240 olyan cikket talált, amely ukrán propagandát terjesztett. A statisztikai elemzés pontos képet ad arról, hogy a külföldről finanszírozott sajtótermékek hogyan próbálták befolyásolni a magyar közéleti vitákat az ukrán érdekek szerint.

 

A hazánk belügyeibe való külföldről induló beavatkozási kísérletek a második Orbán-kormány 2010-es hivatalba lépését követően felerősödtek. Számos nemzetközi szereplő – egyes államok, nem kormányzati szervezetek, nemzetközi intézmények, stb. – vált ellenérdekeltté a polgári kormány akár belföldi intézkedéseivel, akár nemzetközi szerepvállalásával szemben. A beavatkozási kísérletek számos formát öltöttek, azonban nem minden esetben voltak mindenki, különösen a közvélemény számára egyértelműen beazonosíthatóak. Nyilvánvaló és látványos nyomásgyakorlásként tekinthetünk az Európai Unió különböző intézményeiből érkező bírálatokra és szankciókra, más országok képviselőinek Magyarországgal kapcsolatosan megfogalmazott kritikáira, vagy akár nemzetközi szervezetek és NGO-k fellépésire a magyar kormány politikájával szemben.

Azonban a beavatkozási kísérletek gyakran közvetett, a szélesebb közvélemény által nem feltétlenül érzékelhető módon öltenek testet, hiszen azokat olyan szereplők útján valósítják meg, amelyek látszólag függetlenek az idegen érdekek képviselőitől, mégis – elsősorban anyagi – függésben állnak tőlük. Ebbe a körbe tartozik Magyarországon a kormányellenes médiumok világának jelentős része, melyek a közvéleményt befolyásoló politikai aktorként tevékenykednek belföldön a magyar kormány külpolitikájával szemben.

Soros György és a hozzá köthető szervezetek kormányellenes magyarországi szerepvállalása, különösen a 2022-es választási kampányhoz kapcsolódó finanszírozási botránya azonban ráirányította a figyelmet arra a kapcsolatra, amely a Magyarországgal szemben ellenérdekelt külföldi szereplők és az álláspontjukat itthon képviselő kormánykritikus médiumok jól meghatározható köre között létezik. Ennek a közvetlen a kapcsolatnak legegyértelműbb bizonyítéka az ezen sajtótermékekhez külföldről érkező, a tevékenységüket biztosító anyagi források, azaz külföldi finanszírozásuk.

Az elmúlt másfél évtizedben több olyan esetet azonosíthatunk, ahol a magyarországi ellenzéki sajtó meghatározó médiumai a nemzetközi térből érkező politikai támadásokkal összhangban, azokat képviselve vagy felerősítve a kormánnyal szemben lépett fel. Ilyen kérdésnek tekinthetjük a gyermekek védelmét célzó, genderpropagandával szembeni kormányzati fellépést, az Európába érkező migráció megakadályozását célzó politikát, vagy, legaktuálisabban, az ukrán-orosz háborús konfliktushoz kapcsolódó békepárti és Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozását ellenző magyar álláspontot.

Az utóbbi napok Ukrajnához kötődő bel- és külpolitikai eseményei, különösen pedig az ukrán titkosszolgálat Magyarországgal szembeni fellépése a figyelem középpontjába állította a külföldről finanszírozott magyarországi médiumok Ukrajnával kapcsolatos tevékenységét. A Nézőpont Intézet ezért tartalomelemzésnek vetette alá a külföldi forrásokból (is) működő hazai sajtótermékek az ukrán-orosz háborúhoz és Ukrajna EU-csatlakozásához kapcsolódó anyagait azt vizsgálva, milyen mértékben tekinthetők azok elfogultnak keleti szomszédunk irányába. Elemzésünk egyértelmű összefüggést talált a külföldi finanszírozás léte és az ukrán-párti álláspont képviselete, sőt, sok esetben az ukrán propaganda terjesztése között.

Vizsgált médiumok

A Nézőpont Intézet 19 médiumot[1] azonosított be, melyek az elmúlt években dokumentálhatóan részesültek külföldről érkező támogatásokban és aktívan vesznek részt az ukrán propaganda kiszolgálásában. A külföldi finanszírozást alátámasztó információk a kiadók (cégek, alapítványok, egyesületek) éves beszámolóiból, saját közléseikből vagy a finanszírozók (nemzetközi intézmények, alapítványok, nagykövetségek, stb.) nyilvánosan hozzáférhető közléseiből származnak. Minthogy a hatályos szabályozás a kiadók számára nem teszi kötelezővé még a külföldi támogatások tényének közlését sem, így a ténylegesen Magyarországon kívülről vagy akár hazai közvetítőn keresztül befogadott forrásokból működő médiumok teljes köre sem azonosítható be, ahogy a támogatások mértéke vagy azok eredete sem. A héten az országgyűlésnek benyújtott, „a közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat ezen a helyzeten kíván változtatni.

A fentiek szerint hozzáférhető információk alapján a következő médiumok biztosan hozzájutottak külföldről származó forrásokhoz: Telex, Partizán, 444, HVG, Magyar Hang, Magyar Narancs, Klubrádió, Átlátszó, Mérce, Lakmusz, Ez a lényeg, Nyugat, G7, Kecsup, Debreciner, Borsod24, Greenfo. A Szabad Európa közvetlenül amerikai állami forrásból, míg a magyar nyelven is hozzáférhető Euronews eleve külföldi kiadóként működik Magyarországon.

Következtetések

A Nézőpont Intézet a fenti médiumok az orosz-ukrán háborúhoz kapcsolódó vagy Ukrajna EU-csatlakozása kapcsán 2025. január 1. és 2025. május 14. között megjelentetett anyagait vetette alá tartalomelemzésnek. Elemzésünk 240 darab olyan önálló megjelenést azonosított, amelyek illeszkednek Ukrajna propagandájába. Ez azt jelenti, hogy 134 nap alatt naponta több olyan hírrel is találkozhattak a külföldről finanszírozott médiumokat követő magyar választók, amelyek egyértelműen Ukrajna érdekeit voltak hivatottak közvetíteni a magyar közvéleménynek, így ukrán vonatkozású álláspontjuk befolyásolására voltak alkalmasak.

Az Ukrajna nemzetközi törekvéseit támogató propagandának két, nyilvánvaló üzenet-típusa azonosítható: amelyek közvetlenül segítik elő Ukrajna céljainak elérését (pozitív propaganda), azaz támogatják aktuális ambícióit (háború folytatása, uniós tagság); valamint amelyek indirekt módon támogatják tevékenységében, azaz háborús vagy politikai ellenfeleivel szembeni előnyt (pozíció gyengítése, kritika, lejárató kampány) biztosítanak számára (negatív propaganda).

Ehhez a szabályhoz igazodva a külföldről finanszírozott fenti médiakör által közölt megjelenések is alapvetően két nagy csoportba sorolhatóak: azok, melyek Ukrajnát pozitív színben tüntetik fel a magyar közvélemény számára vagy támogatják az ukrán háborús erőfeszítéseket, valamint azok, melyek a magyar kormány az ukrán érdekekkel ellenkező álláspontját vagy intézkedéseit kritizálják.

Az Ukrajnát támogató propaganda

Az első, azaz az ukrán érdekek érvényesítését közvetlenül támogató megnyilvánulások körébe tartozó megjelenéseket példázza Stark Tamás interjúja a Klubrádióban (2025. 05. 01.), ahol a történész Ukrajna hősiességét hangsúlyozta („ott a háború a lét és nem lét kérdése (…) számukra már az győzelem, hogyha az ukrán függetlenség megmarad, hogyha az Európai Unióhoz tudnak csatlakozni (…) Tehát ez nagyon is egy honvédő háború Ukrajna részéről”).

Ugyanúgy a Klubrádió segített az ukrán elnököt áldozati szerepben feltűntetni a magyar nyilvánosság számára (2025. 03. 10.), mikor a HVG által közölt Le Figaro-tudósítást átvéve az amerikai alelnök ukrán-párti unokatestvérét idézte, aki úgy fogalmazott, hogy Donald Trump „becstelen orvtámadást” hajtott végre Zelenszkijjel szemben mikor a Fehér Házban élesen kritizálta Ukrajna vezetőjét.

Végül ebbe a kategóriába sorolható az az erősen bel- és pártpolitikai üzenettel bíró írás (2025. 04. 29.) is a Magyar Hang internetes felületén, amely Magyar Pétert idézi az általa Ukrajnában tapasztalt szenvedésekről: „jómagam tavaly nyáron személyesen jártam Bucsában, amikor segélyszállítmányt vittünk a lebombázott kijevi gyerekkórházhoz. Találkoztam olyan ukrán civillel, akinek az édesapját tőle egy méterre lőtték fejbe az orosz katonák 2022 március 4-én. Beszéltem olyan magyar származású bucsai lakossal is, aki annak köszönhetően élte túl az orosz vérengzést, hogy az egyik kereszteződésnél a társa kérésére nem jobbra, hanem balra fordult a gépkocsijával menekülés közben. Megtekintettem a tömegsírokat és az áldozatokról készített megdöbbentő fotókat és meghallgattam a nemzetközi vizsgálatot végző szakemberek megállapításait”.

Az elidegenítő ukrán propaganda

A második, az ukrán propagandát támogató kategóriába az Ukrajna törekvéseinek elérését nehezítő szereplők kedvezőtlen színben feltüntető híradások tartoznak. Belpolitikai értelemben ide elsősorban a magyar kormány Ukrajna-politikáját bíráló, azt Európa-ellenesként vagy egyoldalúan oroszbarátként beállító, az Ukrajnának adott magyar humanitárius segítséget lejárató megjelenések sorolhatók.

Erre példa a Telex februári cikke, amelyben Orbán Viktort orosz propaganda terjesztésével vádolta meg („Fact-check: Úgy tűnik, hogy egy orosz dezinformációs álhírt terjesztett Orbán Viktor a Kossuth rádióban”, 2025. 02. 21.).

A 444-en „Az ukránok az új migránsok az Orbán-szótárban, de meddig lehet radikalizálódni úgy, hogy még mindig megérje?” cím alatt megjelent írás egyszerre vádolja a kormányt félelemkeltéssel és szélsőséges nézetekkel (2025. 03. 18.).

Az Átlátszó pedig Magyar Péter kormányellenes vádjának megerősítésére tett kísérletet, mikor a honvédelmi miniszter magyar haderőfejlesztésről tett kijelentéseihez kapcsolódóan próbált a magyar kormány békepárti álláspontját cáfoló eseményeket sorjázni („Szalay-Bobrovniczky háborús beszéde nem az első eset, amikor a kormány kiesett a békegalamb-szerepből, 2025. 05. 08.).

Jól illusztrálja Ukrajna magyarellenes propagandájának kiszolgálását a Magyar Hang Orbán Viktor démonizálására tett kísérlete (2025. 03. 05.) – illeszkedve a nyugati balliberális sajtó a szélsőjobboldal előretörésének hangulatkeltéséhez –, mikor Mérő Lászlónak biztosítottak felületet, hogy elmondhassa: „Tálcán kínálták nekünk, hogy végre egyszer a történelem jó oldalán álljunk, akkor viszi ki az országot belőle. Orbán Viktort Szálasi Ferenc oldalán, a nagy árulók között fogják emlegetni.”

Végül, még az ukrán titkosszolgálat legfrissebb vádjait jóval megelőzően, ámde azt megerősítve, a Klubrádió egy Horváth Gábor külpolitikai újságíróval folytatott interjú keretében egyenesen az Orbán-kormány revizionista törekvéseit vizionálta (2025. 03. 05.).

Módszertan

Az elemzéshez feldolgozott megjelenések

A külföldi finanszírozásban részesülő a magyar közvéleményt célzó sajtótermékek által 2025. január 1. és 2025. május 14. között megjelentetett, az ukrán-orosz háborús konfliktushoz vagy Ukrajna európai uniós tagfelvételéhez kapcsolódó publikációk.

Ukrán propaganda

Ukrajnával kapcsolatban szimpátiát vagy együttérzést keltő híradások, melyek támogatják vagy alátámasztják az ukrán érdekérvényesítési törekvéseket.

Az ukrán érdekek érvényesítést nehezítő vagy gátló szereplőkkel szembeni bírálat vagy hangulatkeltés.

Külföldi finanszírozásban részesülő sajtótermékek

Azon Magyarországon megjelenő, a magyar közvéleményt célzó sajtótermékek, amelyek kiadói dokumentálhatóan részesültek legalább egy külföldi szereplő (állam, intézmény, szervezet) által biztosított anyagi forrásból.

Az Amerikai Egyesült Államok nagykövetsége „Szabad Média Pályázatán” keresztül támogatásban részesülő médiumok: Telex, 444, Magyar Narancs, Átlátszó, Borsod24, Debreciner, G7, Greenfo, Jelen, Kecsup, Klubrádió, Magyar Hang, Nyugat[2].

Az Európai Unió Creative Europe Programme (CREA) keretében támogatásban részesült médium: HVG[3].

Az Európai Unió a Digital Europe Programme (DIGITAL) keretében finanszírozott: Lakmusz[4].

A Central European University (CEU) támogatásában részesült: Mérce[5].

Az Action for Democracy (USA) által támogatott: Ez a lényeg[6].

Az Amerikai Egyesült Államok kongresszusi forrásaiból működik: Szabad Európa[7].

Az Euronews-t kiadó vállalat külföldi tulajdonban áll[8].

 

 

A teljes elemzés az alábbi linken olvasható.

 

 

[1] A külföldről finanszírozott, a magyar közvélemény befolyásolására alkalmas sajtóorgánumok köre ennél lényegesen szélesebb. A jelen elemzés a hivatkozott médiakört vizsgálta és nem terjed ki valamennyi, ukrán propagandát terjesztő külföldi támogatásokból működő médiumra.

[2]https://mertek.eu/2023/10/02/szabad-media-palyazat/, https://okotars.hu/eredmenyhirdetes-szabad-media-palyazat-2-kiiras

[3]https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/projects-details/43251814/101054248/CREA2027

[4]https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/projects-details/43152860/101083317/DIGITAL

[5] https://drive.google.com/file/d/1pA8nMBY3jQIkaLvp-x3hximmQ01lbZNM/view

[6] https://24.hu/belfold/2022/11/23/titkosszolgalat-amerika-afd-tamogatas-datadat/

[7] https://www.usagm.gov/wp-content/uploads/2024/03/USAGMBudget_FY25_CBJ_03-08-24-1.pdf

[8] https://hu.euronews.com/about

Sajtóközlemények

2025.05.17.
STATISZTIKA ELEMZÉS A 2025-BEN MEGJELENT CIKKEKBŐL A Nézőpont Intézet 19, igazolhatóan részben külföldi forrásból működő, magyar nyelvű sajtótermék 2025-ben megjelent cikkeit vizsgálta meg és a...
2025.03.11.
A Nézőpont Intézet idén is egy rendezvény keretén belül adta át a Jótollú magyar újságíró díjat. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője köszöntőjében elmondta, hogy a kitüntetést azért...
2025.02.11.
Hasonlóan az elmúlt évekhez, a Nézőpont Intézet megvizsgálta Magyarország 2024-es médiaképét a nemzetközi sajtóban. Az elemzés 14 nyelven összesen 91 médium híreit követte nyomon, s hasonlította...
2025.01.15.
A Nézőpont Intézet sajtótájékoztató keretein belül ismertette a Transparency International korrupciós indexéről szóló elemzését. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője bemutatta a...
2024.11.22.
A Nézőpont Intézet nyolcadik alkalommal vizsgálta a németek Magyarországról és a magyarok Németországról alkotott képét különböző kérdésekben. A tanulmányból kiderült, hogy a magyar-német...
2024.11.20.
A Nézőpont Intézet november 19-én, Brüsszelben mutatta be elemzését, melyben az Európai Unió intézményei jogállami kritériumoknak való megfelelését vizsgálta. A tanulmány 18 olyan területet...
2024.11.08.
A Nézőpont Intézet hallgatók körében végzett kutatása szerint a modellváltó egyetemek hallgatóinak nagy többsége elégedett egyetemi körülményeivel, miközben javuló tendenciákat is érzékel. Az...
2024.06.25.
A hazai médiapiac helyzetének kérdése állandó téma, nemcsak az országhatárokon belül, de nemzetközi szinteken is. A Nézőpont Intézet „Sajtószabadság Magyarországon 2024” című elemzése tényalapon...
2024.06.17.
Orbán Viktor érkezik a második legnagyobb nemzeti felhatalmazással (44,82 százalék) a hétfői informális EU-csúcsra. Ezzel szemben az Európai Tanácsban legnagyobb szavazati súllyal rendelkező Olaf...
2024.06.10.
Európai Parlamenti és önkormányzati választás-értékelő rendezvény A Nézőpont Intézet és a Mandiner közösen tartott választásértékelő rendezvényt a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati...
2024.06.10.
A Fidesz-KDNP nyerte a szavazatok 44,61 százalékos arányával az európai parlamenti választásokat, mely teljesítménnyel egy országgyűlési választáson a parlamenti mandátumoknak kétharmadát (135...
2024.06.01.
Az EP-választás tétje: lesz-e világháború-ellenes többség Az európai parlamenti választások legfontosabb kérdése a mandátumszámok megoszlása mellett, hogy mekkora arányban lesznek a világháborút...